I žárovka má sochu – husovická blahoslavená Marie Restituta Kafková vyhrála anketu

Publikoval 8.6.2018Aktuality, Kultura

V květnu proběhla v rámci festivalu Meeting Brno anketa s výstavou „I žárovka má sochu“. Hlavním cílem tohoto projektu bylo upozornit na fakt, že ve městě Brně je velmi málo soch významných žen, které mohou být vzorem pro ostatní a zjistit názor veřejnosti, která taková žena by si nejvíc zasloužila sochu. A naše město má hvězdných žen spoustu! Do projektu však bylo zahrnuto pouze 11 významných žen spjatých s Brnem. Bylo mi ctí stát se ambasadorkou jedné z nich, a to naší rodačky z Husovic – Bl. Marie Restituty Kafkové. Sestra Marie Restituta drtivě nad ostatními brněnskými hvězdami zvítězila. Toto vítězství pak bylo slavnostně vyhlášeno na vernisáži výstavy fotografií Sylvy Ficové v divadle Na Provázku. Sylva Ficová, známá brněnská fotografka, překladatelka a literátka, vytvořila zjednodušenou mapu ulic města Brna, na kterou umístila své fotografie z putování za brněnskými pomníky.

Jedenáct žen Brna, z nichž se vybíralo:

Blahoslavená Marie Restituta Kafková (1894–1943): řeholnice a ošetřovatelka, oběť nacistické perzekuce, blahořečená v roce 1998. Na jejím rodném domě v Dukelské ulici v brněnských Husovicích je umístěna pamětní deska.

Eliška Rejčka (1288–1335): česká a polská královna, zakladatelka kláštera na Starém Brně, věnovala se mimořádné charitativní činnosti. Manželka českého krále Václava II. a později Rudolfa Habsburského.

Marie von Ebner-Eschenbach (1830–1916): moravská spisovatelka německého jazyka. Dvakrát nominovaná na Nobelovu cenu za literaturu.

Bertha von Suttner (1843–1914): první nositelka Nobelovy ceny za mír, prezidentka Rakouské mírové společnosti, spisovatelka a pacifistka. Rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova prožila část dětství v Brně, kde získala kvalitní vzdělání.

Zdeňka Wiedermannová-Motyčková (1868–1915): učitelka a publicistka, zakladatelka prvního dívčího gymnázia na Moravě a Jednoty učitelek moravských, redaktorka ženských časopisů. Pochována na brněnském Ústředním hřbitově.

Maria Jeritza (Jedličková) (1887–1982): světoznámá operní pěvkyně, která Brno proslavila na nejvýznamnějších hudebních scénách. Její busta je umístěna ve foyer Mahenova divadla.

Anna Ticho (1894–1980): malířka židovského původu, jejímu dílu je věnovaná samostatná expozice Izraelského muzea. Narodila se v Brně, kde prožila své rané dětství. Posléze se s rodinou přestěhovala do Vídně.

Greta Tugendhat (1903–1970): zakladatelka brněnské pobočky Ligy za lidská práva, iniciátorka a spolumajitelka vily Tugendhat.

Helena Koželuhová (1907–1967): neteř bratří Čapkových, právnička a lidovecká poslankyně vězněná nacisty v Terezíně, po emigraci předsedkyně Sdružení československých žen v exilu. Narodila se v Brně.

Vítězslava Kaprálová (1915–1940): první česká skladatelka a dirigentka, dirigovala Českou filharmonii či londýnský orchestr BBC. Narodila se v Brně do hudební rodiny.

Emílie (Elina) Machálková (1926–2017): romská zpěvačka, přeživší romského holokaustu, svůj život zasvětila vzdělávání Romů.