Doteky – vernisáž výstavy fotografií Víta Mádra

Publikoval 24.2.2018Aktuality, Kultura

Dne 15. února jsem ve Společenském centru Brno Lesná zahájila vernisáž brněnského fotografa Víta Mádra. Výstava nese jméno „Doteky“ a je zaměřena na téma brněnské káznice, která se nachází v sousedství úřadu MČ Brno-sever. Černobílé fotografie Víta Mádra jsou sondou do emocí, které prožívali věznění hrdinové. Vyvěrá z nich smutná a surová realita křivd, které toto místo jako by zapouzdřilo do svých zdí a ruin interiéru. Pohledy na oprýskané omítky, bolestné světlo, neúprosné rezavé mříže,  kované kliky, kterých se dotýkaly ruky bachařů, odrazy ticha v celách…to vše vypovídá řečí poezie o každodenních pocitech politických vězňů z 50. let. Protože zde nejde zde o levnou nostalgii a kýčovité umění, doporučuji výstavu prohlédnout si v klidu a tichu. Výstava je pokračováním spolupráce se sdružením Paměť, z.s., jehož hlavní představitelé Miroslav Kasáček a Ludvík Navara pronesli na vernisáži slova o tématice politických vězňů, jemuž se dlouhodobě a hluboce věnují (připomeňme např. knihy Mlynáři od Babic, Na útěku nebo A přece budu blízko).  V září 2017 jsem s nimi ve Společenském centru na Okružní moderovala diskuzi na toto téma a následně zde byla umístěna putovní výstava Tváře Cejlu.

Autor výstavy Doteky je respektovaný a uznávaný fotograf Vít Mádr, který se narodil se v roce 1959 v Brně. Živí se jako fotograf reklamní tvorbou. V reklamním fotoateliéru se věnuje autorské i reklamní a výtvarné fotografii – od fotografií pro katalogy, plakáty a kalendáře až po billboardy. Specializuje se mimo jiné i na kulinářskou fotografii.

Fotografie z kázeňské věznice na Cejlu můžete vidět do 11.3., kdy výstavu fotografa Víta Mádra vystřídají o čtyři dny později „Obrázky pantáty včelaře“ malíře Jana Karpíška. Kurátorkou těchto výstav je MgA. Lenka Goliášová, která má na starost i koncept samotných vernisáží.
Autorem fotografií z vernisáže je fotograf Aleš Ležatka.

Společenské centrum na Lesné spravuje Kulturní středisko Omega a je přístupné veřejnosti ve stejných otevíracích hodinách jako Family a Senior Point, který se v této budově nachází. Zastavit se můžete každý všední den od 9:00 do 17:00.

Využijte bohatou nabídku programu Společenského centra na Lesné nebo spojte prohlídku budovy s výstavou našich umělců.

Těšit se na Vás budou referentky Family a Senior Pointu. Více informací o centru, jeho programu nebo výstavách naleznete na www.ksomega.cz