Bytový blok „Freundschaft“ je nově zrekonstruován

Publikoval 1.1.2018Aktuality

Vedení MČ Brno-sever slavnostně otevřelo nově zrekonstruovaný bytový blok Freundschaft od architektů Zikmunda Kerekese a Heinrich Bluma z roku 1932. Autor architektonické aktualizace je Prof. Petr Hrůša.

K historii:
„Na počátku 30. let 20. století se rozšířily aktivity Obecně prospěšného stavebního družstva Freundschaft, které se stalo investorem a zároveň stavebníkem několika nájemních bloků s malými byty. Poté, co v letech 1931–32 financovalo výstavbu nájemního domu podle návrhu Ernsta Wiesnera v Rybářské ulici, obrátili se jeho představitelé na další brněnské židovské architekty – Heinricha Bluma a Zikmunda Kerekese, aby navrhli nájemní blok pro rozlehlou parcelu v ulici Merhautově.
Podle jejich projektu vznikl rozsáhlý šestipatrový bytový komplex tvořený třemi křídly s vnitřním prostorným dvorem, který je přístupný z Merhautovy ulice. Celý obytný areál se vyznačuje minimalistickou estetikou typickou pro tvorbu těchto architektů, kteří se zároveň snažili o maximální snížení nákladů na stavbu. Uliční fasády, dnes památkově chráněné, jsou proto řešeny velmi jednoduše – osy typizovaných oken se zde střídají s liniemi nevelkých balkonů. Horizontálnost a monumentalitu stavby zdůrazňuje výrazná korunní římsa. Fasády orientované do dvora se naopak podařilo architektům odlehčit, a to především díky vystupujícím balkonům, které se rytmicky střídají s okenními osami a vertikálními schodišťovými okny.
Na každém patře jednotlivé domovní sekce se nacházejí vždy dva dvoupokojové byty s balkonem do dvora a jeden menší byt s obytnou kuchyní a balkonem orientovaným do ulice. Mírný sklon terénu umožnil vybudovat na východní straně pozemku suterénní obchodní prostory. Obytné trakty jsou přístupné ze dvora, což bylo typické pro vídeňské bytové komplexy (tzv. Wiener-Hofhaus-Typus), stejně jako prostorné vnitřní veřejné dvory s parkovou úpravou.“

Citováno z BAM Brno